Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Warsztaty pt. “Zwierzęca brygada” prowadzone przez edukatorów z Instytutu Pamięci Narodowej

W ubiegłą sobotę tj. 18 listopada po raz kolejny naszą szkołę odwiedzili edukatorzy z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Pani Aleksandra Szwarc z uczniami klasy 3 przeprowadziła wspaniałe warsztaty pt. “Zwierzęca brygada”. Nawiązując do czasów 2 wojny światowej przedstawiła niezwykłą historię zwierzaków, którzy towarzysząc żołnierzom podczas służby stali sie autentycznymi “polskimi żołnierzami”. Wśród zwierzęcej brygady były psy, koty, ptaki, małpy, a nawet niedźwiedź. Zwierzęta były z żołnierzami w ciężarówkach, w czołgach, samolotach, na okrętach i polu walki. One również dzieliły z nimi niebezpieczeństwa oraz trudy wojny.
Uczniowie poznali losy Wojtka - syryjskiego niedźwiedzia adoptowanego przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Brał udział w bitwie o Monte Cassino, podczas której nosił skrzynki z amunicją i ciągnął za sobą wózek z zaopatrzeniem. Za swoje zasługi dla Armii Polskiej został awansowany do stopnia kaprala.
Jak dużym zaskoczeniem dla uczniów była historia Ciapka- psa lotnika, który stał się prawdziwym członkiem 305 Dywizjonu Bombowego. Otrzymał awans na kaprala, a piloci mówili, że Ciapek przynosił im szczęście i dzięki niemu bezpiecznie wracali do bazy.
Na zakończenie uczniowie przystąpili do wykonania pierwszej strony swojej książki pop-up, opowiadającej o zwierzęcych bohaterach II wojny światowej.
To była niezwykle inspirująca lekcja historii.

WЕДcz PolskД ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia