Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

PRZEDSTAWIENIE WIELKANOCNE

Jak co roku przed Wielkanocą w naszej szkole odbyło się uroczyste przedstawienie. 23 marca 2024 r. na pięknie udekorowanej sali zebrali się uczniowie, nauczyciele i rodzice, by wspólnie poczuć nastrój nadchodzących Świąt.

Najpierw na scenie pojawili się najmłodsi. Przedszkolaki w żółtych strojach radośnie zatańczyły w rytm piosenki „Kaczuszki”. Następnie uczniowie zerówki wykonali skoczną i wesołą piosenkę pt. „Zając długie uszy ma", chwaląc się przy tym swoimi tanecznymi zdolnościami.  Po nich swój występ zaprezentowali drugoklasiści, serwując publiczności bogactwo barw i tradycji wielkanocnych, na przykład poprzez piosenki, takie jak Co to jest Wielkanoc?", Pisanki, kraszanki" oraz Śmigus dyngus". Najbardziej zabawnym momentem był dialog pomiędzy barankiem, zajączkiem i trzema pisankami, który skupił się na  sposobach dekorowania jajek. Dzieci błyskotliwie opowiadały o wyglądzie pisanek, wywołując salwy śmiechu wśród publiczności. W dalszej części występu trójka odważnych uczniów opowiedziała o śmigusie dyngusie, pokazując, jak ta tradycja wzbogaca świąteczne obchody. Na zakończenie dzieci pożegnały wszystkich życzeniami przy akompaniamencie majestatycznej kompozycji Wiosna" Vivaldiego.

Po tej radosnej i kolorowej części przedstawienia przyszedł czas na odrobinę powagi i zadumy. Uczniowie z klas 5a i 6 zaprezentowali spektakl zatytułowany Misterium Męki Pańskiej", który został wzbogacony występem chóru składającego się z uczniów klas 4a i 4b. Młodzież z wielkim przejęciem wcieliła się w postacie towarzyszące Jezusowi w ostatnich chwilach jego życia. Narracja, pełna powagi i skupienia, ożywiała tło historyczne wydarzeń, od wejścia do Jerozolimy, przez modlitwę na Górze Oliwnej, aż po zdradę Judasza i pojmanie Jezusa. Przedstawienie zakończyło się Zmartwychwstaniem Jezusa i objawieniem Anioła zwiastującego: Pan nasz Zmartwychwstał. Alleluja." Zaangażowanie uczniów w organizację tego widowiska było imponujące, a całość została dopełniona przez piękną muzykę, barwne stroje i dekoracje.

Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom, którzy przyczynili się do uświetnienia naszego przedstawienia. To było niepowtarzalne, barwne i wzruszające wydarzenie, które nie tylko pozwoliło wszystkim poczuć klimat nadchodzących Świąt Wielkanocnych, ale było też okazją do pielęgnowania pięknych polskich tradycji.

WЕДcz PolskД ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia