Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Porady logopedyczne - Ćwiczenia języka

Zbyt słabe mięśnie języka powodują, iż nie może on wykonywać precyzyjnych ruchów, które są potrzebne do realizacji wielu głosek. Często również zbyt krótkie wędzidełko języka powoduje, iż nasz język ma ograniczony zakres ruchów - w związku z czym również mogą pojawić się problemy z artykulacją niektórych głosek. Możemy usprawnić mięśnie języka poprzez odpowiednie ćwiczenia oraz masaże.

 Ćwiczenia języka:


- wysuwanie języka daleko na brodę;
- oblizywanie warg ruchem okrężnym – usta szeroko otwarte (wargi można posmarować miodem, kremem czekoladowym, mlekiem w proszku);
- zlizywanie miodu lub kremu czekoladowego z podniebienia;
- wysuwanie języka do przodu i cofanie w głąb jamy ustnej;
- unoszenie języka wysoko w kierunku nosa;
- unoszenie czubka języka do górnych i dolnych zębów, dotykanie językiem poszczególnych zębów (po kolei);
- wahadełko – kierowanie języka w kąciki ust bez dotykania językiem warg i zębów;
- klaskanie językiem – zabawa w konika (naśladowanie stukotu końskich kopyt);
- wypychanie językiem policzków oraz górnej i dolnej wargi;
- wyraźne wymawianie głosek [ a – l ] bez poruszania brodą, przy szeroko otwartych ustach czubek języka unosimy do wałka dziąsłowego;
- wymawianie sylab la la la ...lo lo lo ...le le le ..., poruszanie jedynie językiem – nie brodą ( usta szeroko otwarte );
- wymawianie głoski [ t t t...] przez uderzanie końcem języka o podniebienie, podobnie z głoską[d ];
- naciskanie językiem na podniebienie ( usta otwarte ) – zwalnianie nacisku;
- przeciskanie języka między zębami;
- układanie języka w rulonik;
- zlizywanie z talerzyka resztek np. kisielu, budyniu, ale świetnie gimnastykuje język.

 

Pozwól swojemu dziecku zbierać ustami resztki jedzenia z talerzyka, zlizywać resztki jedzenia (z talerzyka, z ust, z podniebienia) – to naprawdę świetnie gimnastykuje język.
 

mgr Paulina Siejek
 

 

 

Wpływ telewizji na rozwój mowy dziecka.

 

Negatywny wpływ nadmiernego oglądania telewizji przez małe dzieci potwierdzają nie tylko moje doświadczenia, ale także liczne badania. Udowodniono w nich, że wpływ telewizji na zahamowanie rozwoju mowy małych dzieci jest bardzo duży. Według naukowców wielogodzinne spędzanie czasu przed telewizorem przyczynia się do ograniczenia rozwoju mowy oraz znacznego upośledzenia zdolności komunikowania się. Z telewizorem się przecież nie porozmawia. Zdaniem specjalistów dzieci przed ukończeniem drugiego roku życia w ogóle nie powinny mieć styczności z telewizorem ani oglądać bajek na DVD. Za naukę języka odpowiedzialna jest lewa półkula mózgu. Szybko zmieniające się obrazy telewizyjne aktywują prawą półkulę jednocześnie hamując działanie lewej, co skutkuje zaburzeniami w rozwoju języka.Z pewnością telewizja może mieć także pozytywny wpływ na rozwój mowy, np. dostarcza nowych wyrazów. Niezbędna jest tu jednak obecność dorosłego, który pomoże zrozumieć kontekst, wyjaśni trudne słowa, itp.  Trudno w jednostkowym przypadku ocenić, że to właśnie ten a nie inny czynnik zadziałał. Ale z pewnością zrezygnowanie z telewizora na korzyść rozmów i czytania, czyli bezpośrednich kontaktów z dzieckiem zawsze będzie mieć pozytywny wpływ nie tylko na rozwój mowy, ale i na wszechstronny rozwój dziecka.

 

Dlatego nie należy:

-pozwalać na wielogodzinne spędzanie czasu przed telewizorem i oglądenie reklam;

-kupować małym dzieciom urządzeń elektronicznych takich jak telefon komórkowy czy laptop;

-puszczać bajek pzed snem, gdyż może to utrudnić zasypianie;

 

Nadmierne korzystanie z telewizji przyzwyczaja dziecko do mało aktywnego, ubogiego w różnorodne bodźce życia, dostarcza atrakcyjnej rozrywki bez angażowania potencjału intelektualnego. Wywołuje schematyczne i stereotypowe zachowania, nie wymagające myślenia i analizowania przyczynowo-skutkowego. Pytania stawiane przez dzieci nie wzbudzają zainteresowania. Dzieci przyswajają język bohaterów i posługują się nim, nie rozumiejąc wszystkich słów.

 

mgr Paulina Siejek

WЕДcz PolskД ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia