Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

MISTRZ ORTOGRAFII 2024

W królestwie ortografii”

Finał Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego

MISTRZ ORTOGRAFII 2024

W sobotę 27 kwietnia 2024 r. odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego zorganizowany przez Polską Macierz Szkolną w Irlandii oraz Polską Akademię Wiedzy. Do Dublina przybyli najlepsi z najlepszych, by rywalizować o tytuł Mistrza Ortografii 2024.

O godzinie 10.30 uczniowie, nauczyciele i rodzice zostali przywitani przez panią prezes PMSI Małgorzatę Rosek. Gośćmi honorowymi konkursu byli Ambasador RP w Irlandii Arkady Rzegocki oraz Konsul Generalny RP w Dublinie Maciej Wójcik. Na zgromadzonych czekał krótki występ przygotowany przez uczniów szkoły PAK. Trzecioklasiści pod kierunkiem pani Margerity Szymczyk zaprezentowali przedstawienie pt. „Z wizytą u Królowej Ortografii”, w którym w zabawny i prosty sposób przypomnieli podstawowe zasady pisowni. Zaraz potem wręczone zostały nagrody dla uczniów Polskiej Akademii Wiedzy, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym „Postacie z bajek, baśni i legend”. Zwycięzcami zostali: Hubert Kłodowski kl.2, Kacper Mikołajczyk kl. 4a i Lily Grubba kl.4b.

Po tym krótkim wstępie uczestnicy konkursu rozeszli się do klas, by sprawdzić swoje ortograficzne umiejętności. Kiedy skończyli, czekał na nich gorący poczęstunek. Zaraz po nim udali się na wybrane przez siebie zajęcia: biologiczno- chemiczne, sportowe lub plastyczne. Rodzice mogli w tym czasie wysłuchać wykładu pani Agnieszki Pędrak- doktorantki z Trinity College w Dublinie- pt. „Język i tożsamość|”. Około godziny 14.30 nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników. Oto lista laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych:

 

Kl. II

 1. Nela Anczyk

 2. Michalina Dolata

 3. Gavin Rapacz

Kl. III

 1. Oskar Jeleń

 2. Amy McElvanna

 3. Aleksander Rak

Kl. IV-V

 1. Antonia Dolata

 2. Oliwia Korpacz

 3. Hazel Kane

Kl. VI- VII

 1. Apollonia Dąbrowska
 2. Mikołaj Błachnio
 3. Jan Bajek 

Kl. VIII- Liceum

 1. Karol Koszorz

 2. Angelika Pankowska

 3. Kornelia Miedzińska

Dorośli

 1. Tomasz Dąbrowski
 2. Natalia Gburzyńska
 3. Monika Kanz

 

Pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody wręczyli pan konsul Maciej Wójcik, prezes PMSI Małgorzata Rosek oraz wiceprezes PMSI Jolanta Oliwiak.

Cieszymy się, że wśród laureatów tegorocznego konkursu znaleźli się reprezentanci naszej szkoły: Antonia Dolata, Michalina Dolata, Angelika Pankowska i pani Monika Kanz. Serdecznie im gratulujemy!

 

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu tego wydarzenia- nauczycielom, uczniom i ich rodzicom. Serdecznie dziękujemy również Ambasadzie RP w Dublinie za ufundowanie nagród rzeczowych i dyplomów.

 

WЕДcz PolskД ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia