Majowe święta

Maj jest wyjątkowym miesiącem nie tylko w przyrodzie, ale i w historii Polski. W pierwszych jego dniach obchodzimy ważne święta państwowe, takie jak: Święto Pracy, Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja.

W sobotę 6 maja w naszej szkole PAK zostały zorganizowane warsztaty historyczne upamiętniające patriotyczne wydarzenia. Tematami były: “Polska i Polacy podczas II wojny światowej” oraz “Umundurowanie i wyposażenie wojska Polskiego w 1939 roku”. Głównym organizatorem wykładów był pan Rafał Ickiewicz wraz ze swoją Grupą Rekonstrukcji Historycznej “Arnhem”. W tym miejscu należy podkreślić, że podstawowym celem zgrupowania jest zachowanie prawdziwej historii II wojny światowej i edukacja młodzieży na terenie całej Irlandii. Dlatego nie mogło ich zabraknąć z nami w tym szczególnym dniu.

Na samym wstępie przedstawienia, uczniowie klasy 4a pod opieką pani Margerity Szymczyk z wielkim zaangażowaniem zaśpiewali pieśń patriotyczną “Mazurek 3 Maja”, znany pod tytułem “Witaj majowa jutrzenko”.

Następnie, po szerokiej prezentacji multimedialnej poprowadzonej przez pana Rafała i jego Grupę “Arnhem”, podopieczni mieli okazję przymierzyć stroje i akcesoria wojskowe. Dzięki temu mogli wczuć się w klimat tamtych czasów!

Końcowym etapem uroczystości były zdjęcia klasowe uczniów z flagami w ręce, dające wyraz uhonorowania obchodzonego przez nas święta.

Cała oprawa warsztatów historycznych była bardzo interesująca, a pokaz wzbudził uczucia patriotyczne wśród uczestników.