Co to jest Mózg?

Nasze ciało to bardzo skomplikowana struktura, a mózg jest jego głównym centrum dowodzenia. To tutaj analizowane są wiadomości dochodzące z całego ciała. Uczniowie klas poznali budowę mózgu oraz rozmieszczenie poszczególnych płatów kory mózgowej. Mózg ma swoich zwiadowców, takich jak oczy, uszy, nos, które dostarczają mu wiadomości. Mózg te wiadomości przetwarza i analizuje. W trakcie zajęć uczniowie eksperymentalnie zbadali każdy z pięciu swoich zmysłów : posłuchali różnych dźwięków, powąchali zapachy i sprawdzili swoje receptory smakowe rozmieszczone na języku oraz rozpoznawali różne przedmioty tylko za pomocą zmysłu dotyku. Okazało się, że im więcej zmysłów jest równocześnie zaangażowanych, tym lepiej odbieramy sygnały z otoczenia i łatwiej możemy stwierdzić, co jest w środku pudełka lub jaki owoc jemy. Poznaliśmy także pojęcie neuroprzekaźnik, czyli budowę i funkcję komórki nerwowej. Za pomocą zabawy ruchowej uczniowie przekonali się , w jaki sposób następuje przesyłanie bodźców do mózgu i jak komunikują się ze sobą komórki nerwowe.