Budowa Komórki

Termin „komórka” wprowadził 1655 angielski fizyk i biolog R. Hooke, który pierwszy odkrył istnienie komórki, obserwując fragmenty korka. Dyscypliną biologii zajmującą się całokształtem wiedzy o komórce jest biologia komórki. Na zajęciach biologiczno-chemicznych uczniowie klasy 6 oraz 7 poznali przykłady komórek, które mogą żyć jako samodzielne organizmy (np. bakterie, pierwotniaki) lub budują ciało organizmów wielokomórkowych ( roślin, zwierząt czy grzybów). Przekonali się, że mimo olbrzymiej różnorodności komórki roślinne i zwierzęce wykazują podobny, ogólny plan budowy. Za pomocą wykonanych prac plastycznych uczniowie utrwalili sobie istotne różnice między komórką roślinną a zwierzęcą, przyswoili nazwy organelli komórkowych, ich kształt oraz pełnione funkcje.