Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

ZE SZLACHTĄ ZA PAN BRAT

Na dwóch ostatnich zajęciach z historii nasi uczniowie z klasy 6 i 7 zajmowali się omawianiem 4 stanów społecznych I RP:

 

- szlachty;

- duchowieństwa;

- mieszczaństwa;

- chłopów;

 

Największy nacisk położony został na omówienie szlachty i jej roli w życiu i funkcjonowaniu I RP.  Wszystko to z racji tego, że akurat ta grupa społeczna miała przeogromny wpływ na to jak wyglądał chociażby system rządów. Jej przedstawiciele poza tym zasiadali w sejmie lub wybierali króla kiedy dochodziło do wolnej elekcji, czy też uchwalali nowe prawa i podatki.

Po wstępnej charakterystyce szlachty został ustalony podział na poszczególne grupy szlacheckie na czele z magnaterią, czyli najbardziej wpływową z nich, a na biedocie szlacheckiej kończąc. Oczywiście przedstawiony i omówiony został wygląd i ubiór polskiego szlachcica zarówno w wersji męskiej jak i żeńskiej. Ileż było domysłów i spostrzeżeń dotyczących nazw poszczególnych części szlacheckiej garderoby. Wiele powiedziane zostało także na temat szlacheckich domostw i ich wyglądu.

Na koniec rozważań tematyka skierowała się w stronę szlacheckich herbów, czyli charakterystycznego dla każdego rodu znaku. Przedstawione zostały niektóre z nich oraz omówiony ich wygląd i części składowe. W ramach pracy domowej uczniowie dostali zadanie aby zaprojektować swój własny herb oraz nadać mu nazwę. Kilka z prac naszych uczniów jest do obejrzenia w galerii.

WЕДcz PolskД ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia