Polska Czerwona Księga Zwierząt

Ryś,  wilk, niedźwiedź, foka szara, sokół wędrowny, żbik, wąż eskulapa, cietrzew zwyczajny, kozica – to zaledwie kilka z gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem żyjących w Polsce. Lista wszystkich gatunków zagrożonych jest publikowana w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Uczniowie klasy ósmej oraz liceum korzystając z listy Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt Kręgowych opisali wybrane gatunki zanikłych oraz ginących okazów. Zmiany klimatu, zanieczyszczenia środowiska i szkodliwa działalność człowieka wszystko to sprawia, że niektóre gatunki zwierząt znikają z Ziemi niemal na naszych oczach. Zubożenie różnorodności biologicznej jest jednym z najbardziej jaskrawych efektów kryzysu ekologicznego naszych czasów.