PORTRET STATYSTYCZNEGO POLAKA

Na ostatniej lekcji matematyki uczniowie klasy ósmej i liceum mieli okazję zaznajomić się z tematem “Statystyka”. Jest to jeden z ciekawszych działów matematyki, gdzie znajdujemy mnóstwo odniesień do codziennego życia. Ankiety, wykresy kołowe i słupkowe, dane statystyczne,badania opinii publicznej, rankingi to pojęcia, które słyszymy prawie codziennie.

Podczas prezentacji uczniowie mieli okazję przekonać się, w jaki sposób można manipulować danymi statystycznymi i jak ważne jest odniesienie do właściwych źródeł. Zajrzeliśmy także na stronę Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce, by przekonać się, ile ciekawych informacji można tam znaleźć.

W ramach pracy domowej uczniowie mieli sporządzić portret statystycznego Polaka. Okazuje się,że przeciętny Polak to mężczyzna o wzroście 165 cm i wadze 80 kg, żyjący 74 lata. Średnio spożywa 51,1 kg cukru rocznie, czyta przeciętnie 1-2 książek i choruje 5 dni w roku.