Uczniowie klasy ósmej uczyli się pisać rozprawkę i jestem z nich naprawdę dumna. Mimo, że mają język polski tylko raz w tygodniu, a jako uczniowie dwujęzyczni często zmagają się z doborem odpowiednich słów, świetnie poradzili sobie z zadaniem. Każdy z nich napisał 100-wyrazowy tekst, całkowicie samodzielnie, w klasie, bez korzystania z narzędzi typu ChatGPT.
Zmierzyli się z wymagającymi i bardzo życiowymi tematami:
1.Czy współczesne technologie pomagają nam w nauce?
2.Czy książki mogą być ciekawsze od filmów?
3.Czy szkoła powinna dawać uczniom więcej swobody w wyborze sposobu uczenia się.
4.Czy przyjaciel powinien zawsze mówić prawdę?
5.Czy media społecznościowe bardziej łączą ludzi, czy ich oddalają?
Choć niektórym trudno było znaleźć właściwe argumenty czy odpowiednie słownictwo, wszyscy zaliczyli pracę i pokazali ogromną determinację.
Jako zadanie domowe uczniowie napiszą swoje rozprawki ponownie, na ten sam temat, ale tym razem mogą korzystać z dostępnych w internecie narzędzi. Chcę im w ten sposób pokazać, że potrafią wiele osiągnąć samodzielnie, a gotowe materiały mogą być wsparciem – nie zastępstwem ich własnych umiejętności. To ma im dodać wiary w siebie i w ich rozwijający się język polski.