Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

 • POLSKA AKADEMIA WIEDZY W DUBLINIE im. A.MICKIEWICZA

  O'CONNELL SECONDARY SCHOOL
  North Richmond Street, Dublin 1
  www.szkolapak.com
  0872 55 99 18
 • DRODZY RODZICE !

  PRZED PAŃSTWEM WYBÓR SZKOŁY POLONIJNEJ DLA DZIECKA.

  Zachęcamy do wyboru Polskiej Akademii Wiedzy w Dublinie.
  Dzięki wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej Wasze dzieci będą
  - poszerzać zakres przyswajanego języka o słownictwo, frazeologie oraz konstrukcje gramatyczne
  - poznawać w ciekawej formie literaturę, historię, geografię i kulturę polską
  - lepiej rozumieć kraj pochodzenia rodziców
  - przygotować się do matury z języka polskiego
  - skorzystać z szerokiej oferty bibliotecznej szkoły
  - uczęszczać na zajęcia z logopedą
 • OFERTA SZKOŁY

  Zajęcia obowiązkowe od godz. 9.00 do 13.15

  - przedszkole dla 3 – 4 latków
  - oddział przedszkolny dla 5 – 6 latków
  - edukacja wczesnoszkolna dla klas 1-3
  - nauczanie przedmiotowe dla klas 4 – 8 oraz liceum
  - przygotowanie do matury z języka polskiego

  Zajęcia dodatkowe od godz.13.20 do 15.00

  - koło plastyczne
  - koło sportowe
  - zajęcia chemiczno – fizyczne
  - język angielski dla rodziców
  - ZUMBA dla dzieci i rodziców ( zajęcia dopłacane przez rodziców)
  - klub LEGO (zajęcia dopłacane przez rodziców)
 • Organizujemy uroczystości, akademie, konkursy szkolne i polonijne.

 • Uczniowie wraz z nauczycielami redagują gazetkę szkolną.

 • Nasi uczniowie wyjeżdżają do Polski na obozy organizowane przez SENAT RP koordynowane przez Stowarzyszenie WSPÓLNOTA POLSKA

 • Odwiedzamy też zaprzyjażnioną szkołę w Płońsku oraz gościmy w Irlandii uczniów i nauczycieli tej szkoły

 • ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO ODWIEDZENIA NASZEJ

  STRONY WWW.SZKOLAPAK.COM

  ORAZ FACEBOOK

  ZAPRASZAMY !!!

„Wiosna, ach to ty…” Finał Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego Mistrz Ortografii 2019

Nadeszła wiosna a wraz z nią długo oczekiwany finał Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego. Tak jak rok temu- wydarzenie to zorganizowane zostało przez Polską Macierz Szkolną w Irlandii oraz Polską Akademię Wiedzy w Dublinie. W sobotę 30 marca 2019 r. przybyli do Dublina uczniowie i rodzice z różnych zakątków Irlandii, by ubiegać się o tytuł „Mistrza Ortografii 2019”. W szranki stanęły w sumie 83 osoby z 20 szkół polonijnych.

Tematem przewodnim konkursu była wiosna, której znaki można było zauważyć na każdym niemal kroku. Już od wejścia gości witały wiosenne plakaty ortograficzne przygotowane przez uczniów szkoły PAK. Nie tylko cieszyły one oko, ale też przypominały, jak poprawnie zapisywać trudne polskie wyrazy. Na sali można było podziwiać żółto- niebieską dekorację z przecudnej urody Panią Wiosną w tle. W powietrzu panował nastrój radosnego oczekiwania i nadziei na uzyskanie jak najlepszych wyników. Warto tu dodać, że zadania konkursowe były również podporządkowane wiosennej tematyce. Jednym słowem- wiosna zapanowała tego dnia na dobre!

O godzinie 11.00 uczniowie, nauczyciele i rodzice zostali przywitani przez wiceprezes PMSI Agnieszkę Grocholę oraz dyrektor Polskiej Akademii Wiedzy Małgorzatę Rosek. Gościem honorowym konkursu była pani konsul Katarzyna Kasperkiewicz. Na zgromadzonych czekał krótki występ przygotowany przez uczniów szkoły PAK. Klasa 1b pod kierunkiem pani Eweliny Cierzniak zaprezentowała wiersz Juliana Tuwima „Słówka i słufka”, a klasa 2a przygotowana przez panią Weronikę Mielewczyk żywiołowo  zatańczyła do piosenki Africa Simone „Hafanana”. Uczniom na scenie towarzyszył zespół Valors. Chłopcy grali z wielkim zaangażowaniem i zrobili na wszystkich ogromne wrażenie. Po tym krótkim wstępie wszyscy uczestnicy rozeszli się do klas, by sprawdzić swoje ortograficzne umiejętności. Kiedy skończyli, czekał na nich gorący poczęstunek. Zaraz po nim udali się na wybrane przez siebie zajęcia: chemiczno- fizyczne, sportowe, taneczne lub plastyczne. Rodzice mogli w tym czasie uczestniczyć w różnego rodzaju spotkaniach: z panią Emilią Lorenc- dietetyczką, z panią Mileną Rakoczy- logopedką oraz  z panem Marcinem Szulcem- prawnikiem. Około godziny 14.30 nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Komisja po skrupulatnym sprawdzeniu prac ustaliła, że Mistrzami oraz Wicemistrzami Ortografii 2019 zostali:

Kl. II           

 1. Wiktor Gartner  (Szkolny Punkt Konsultacyjny w Waterford)
 2. Izabella Bar (Polska Szkoła Dublin 15)
 3. Anna Perun (Polska Akademia Wiedzy w Dublinie)

Kl. III           

 1. Zuzanna Zaczkowska  (Polska Szkoła w Clonmel)
 2. Zuzanna Pokój (Polska Szkoła Dublin 15)
 3. Emma Michalska (Polska Szkoła w Galway)

 

Kl. IV-V       

 1. Maja Chrzanowska (Polska Akademia Wiedzy w Dublinie)
 2. Maksymilian Waligórski (Polska Szkoła w Galway)
 3. Lena Zochniak (Akademia Kreatywnego Ucznia)

 

Kl. VI-VIII   

 1.  Karol Koszorz (Polska Szkoła SEN w Dublinie)
 2. Joanna Kolasińska (Polska Szkoła Dublin 15)
 3. Zofia Król (Polska Szkoła Równe Szanse w Carlow)

Gimnazjum/ liceum

 1. Mikołaj Jagusiak (Szkolny Punkt Konsultacyjny w Cavan)
 2. Maciej Gruszczyński  (Polska Szkoła w Clonmel)
 3. Kacper Ufniarz (Polska Akademia Wiedzy w Dublinie)

Dorośli

 

Teresa Grońska - Mauduit  (Polska Szkoła w Tuam)

 

Pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody wręczyły zwycięzcom oraz uczestnikom pani konsul Katarzyna Kasperkiewicz, wiceprezes PMSI Agnieszka Grochola oraz dyrektor szkoły PAK Małgorzata Rosek. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego już za rok.

            Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i uświetnienia tego konkursu. Serdecznie dziękujemy Ambasadzie RP w Dublinie za ufundowanie nagród książkowych i rzeczowych oraz Senatowi RP, który za pośrednictwem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przeznaczył środki na catering i część nagród. Dziękujemy panu Marcinowi Szulcowi za ufundowanie pięknego pióra firmy Parker dla Rodzica- Mistrza Ortografii. Dziękujemy wszystkim nauczycielom za ich zaangażowanie oraz rodzicom za ich niezastąpioną pomoc. Dziękujemy firmie Monika’s Catering za gorący posiłek oraz polskiej piekarni MMM Family Bakery za pyszne ciasta i chleby. Dziękujemy również panu Tomaszowi Laskowskiemu za wykonanie profesjonalnych zdjęć podczas konkursu.

 

Zdjęcia zostały wykonane przez "Day In Life"

 

 

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia