Dom- Ojczyzna- Polska

„Sercem ojczystych progów strzeż,

Serce w ojczystych ścianach złóż!...”

Maria Konopnicka „Pieśń o domu”

Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to niepowtarzalna okazja, by nasi uczniowie  bliżej zapoznali się z historią Polski i zastanowili się, czym jest dla nich ojczyzna i patriotyzm. Na lekcji języka polskiego w klasie piątej czytaliśmy wiersz Marii Konopnickiej „Pieśń o domu”, w którym szukaliśmy różnych znaczeń słowa „dom”. Okazało się, że wyraz ten może również oznaczać ojczyznę. Utwór stał się pretekstem do rozmowy na temat patriotyzmu i tego, w jaki sposób można wyrazić miłość do kraju, mieszkając poza jego granicami. Doszliśmy do wniosku, że na przykład nauka języka polskiego może być dowodem naszego przywiązania do ojczyzny. Mówienie, pisanie i czytanie w języku polskim to duma z tego, że jesteśmy Polakami, niezależnie od naszego miejsca zamieszkania.

Treść omawianego na lekcji wiersza uczniowie pięknie zilustrowali w ramach pracy domowej.