Na dzisiejszej lekcji historii rozmawialiśmy o Polakach, którzy zdobyli Nagrodę Nobla. Dowiedzieliśmy się, że jest to bardzo ważne światowe wyróżnienie przyznawane za osiągnięcia w nauce, literaturze oraz działania na rzecz pokoju.
Poznaliśmy kilku polskich laureatów. Najbardziej znaną osobą była Maria Skłodowska-Curie, która jako jedyna na świecie otrzymała Nobla dwa razy – za badania nad promieniotwórczością oraz za odkrycie polonu i radu. W literaturze nagrody zdobyli: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont Czesław Miłosz, Wisława Szymborska oraz Olga Tokarczuk. Każdy z nich został wyróżniony za wyjątkową twórczość. Dowiedzieliśmy się też o Lechu Wałęsie który otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za walkę o prawa człowieka. To właśnie Lech Wałęsa najbardziej spodobał się wszystkim, co widać na poniższych pracach.
Zajęcia pozwoliły nam lepiej zrozumieć, jak wielu wybitnych Polaków zostało docenionych na świecie i jak duży wpływ miały ich osiągnięcia na rozwój nauki, kultury i pokoju.