ILUZJA RUCHU

Tworzenie zabawek optycznych to świetna przygoda zarówno dla dzieci jak i dorosłych, dlatego też uczniowie koła chemiczno- fizycznego z ochotą przystąpili do wykonania własnej wersji takiej zabawki zwanej - TAUMATROP.

Jest to dysk, po którego dwóch stronach umieszcza się rysunki, a potem obraca go szybko w dłoniach. Za sprawą bezwładności wzroku obserwatorowi wydaje się, iż rysunki "zlewają się" w jeden.

Uczniowie przekonali się w jaki sposób działają zabawki optyczne, które produkują iluzję ruchu, czyli "animują" statyczne, pojedyncze obrazy. Stworzenie taumatropu przypisuje się Johnowi Ayrtonowi Parisowi lub Peterowi Markowi Rogetowi, a jego pierwsze demonsracje miały miejsce w pierwszej połowie lat XX.